Сенсорна коробка — універсальна розвиваюча іграшка для дітей. По суті, це просто ємність з якимсь наповнювачем, головне призначення якої — дати можливість дітям чіпати, пересипати, переливати, досліджувати, вивчати, те, що знаходиться всередині. Сенсорна коробка розвиває в дітях цікавість, уяву, концентрацію.
Тематично сенсорні пісочниці можуть бути найрізноманітнішими, все обмежено лише вашою фантазією. Наприклад, наповнена землею пісочниця з вантажівками — про транспорт і будівництво, лід з білими ведмедями — Антарктида, свіжа трава і тварини — ферма, квіти і метелики з сонечками — комахи. Це іграшка універсальна, яка дає можливість дітям експериментувати.
Спорудити таку “пісочницю” для будинку або дачі дуже просто. Для цього вам знадобиться ємність, наповнювач, іграшки та артефакти, інструменти.
Коробка
Підійде будь-яка ємність — картонна коробка, дерев’яна коробка, пластиковий контейнер, миска і навіть надувний басейн. Важливо, щоб діти мали вільний доступ до «пісочниці», та щоб грати було зручно не тільки поодинці, але і з друзями.
Дерев’яні коробки є найбільш органічними і привабливими. Але місткий, прозорий, пластиковий контейнер для зберігання теж цілком підійде. Наступний крок — наповнювач.
Предмети, з якими можна грати:
Дрібні фігурки тварин і людей, кубики, кільця, кульки, клапті, маленькі коробочки, камінчики, іграшкові фрукти, штучні і справжні рослини, дерев’яні букви і цифри, лопатки, ложки, граблі, мисочки, чашки, щипці, груша для води, сито, воронка.
Важливо, щоб предметів було небагато. Дитині потрібно місце для вільної гри.
Від 6 місяців:
Мета — дати дитині якомога більше різних тактильних відчуттів, розробити пальчики і ручки в цілому. Першу коробку ви можете дати малюкові, який вже навчився сидіти. Покладіть в неї клаптики, брязкальця, кульки, маленькі м’які іграшки, пластикову чашку. Речі повинні бути чистими, досить великими, різними на дотик і, звичайно, цікавими. В якості ємності можна взяти невелику пластикову миску, тазик або неглибокий плетений кошик.
1 – 2 роки:
Дитина перестала тягнути все до рота і їй можна давати дрібні предмети. Розмір ємності можна збільшити. Обов’язково потрібно додати предмети і показати, що з ними робити. Мета гри – розвивати координацію рухів і дрібну моторику. Попутно дитина навчатися розрізняти предмети за розмірами, кольорами, властивостям. Наприклад, насипте в коробку рис і десяток кубиків. Нехай малюк дістане їх ручкою. Якщо у нього виходить це легко, запропонуйте виконати те ж саме за допомогою ложки або шумівки.
Можна створювати в коробці певну тематику. Наприклад, взяти тарілочки, ложки, фігурки домашніх тварин і нагодувати їх; насипати в коробку пісок, копати ямки і садити рослини; покласти в коробку дитячу посудку, насипати різних за розміром і формою круп, макаронів та інших сипучих і готувати суп.
Старші 2 років:
Коли дитина починає що-небудь уявляти і придумувати, її можна захопити рольовими іграми, дії яких будуть відбуватися в сенсорній коробці. Дитина сама із задоволенням буде наповнювати коробку наповнювачами, які більше подобаються.
Ідеальним наповнювачем сенсорної коробки є:
- рис простий або пофарбований за допомогою харчових барвників
- боби, червона і зелена сочевиця
- піна для гоління
- свіжоскошена трава
- сухе і свіже листя
- пісок (натуральний і фарбований)
- сіль (дрібна й велика морська)
- лляне насіння
- макарони сухі (бажано «метелики» або «черепашки»)
- варені спагетті
- земля
- кукурудзяний крохмаль
- мука
- галька, дрібні камінчики
- мильний розчин
- сіно і солома
- горох
- кускус
- лід
- вода
- блискітки
- нарізаний папір
- желе
- ватяні кульки
- серветки
- помпони
- вівсяні пластівці
- манка
- гречка
- обрізки тканини або цільна тканину
- дерев’яна стружка
- пластівці для сніданків
- кольорові скріпки
- гудзики
- сніг